Bugun...


Çevrimiçi çocuk atölyeleri başlıyor
Pera Müzesi Öğrenme Programları ve İKSV Alt Kat tarafından, 5. İstanbul Tasarım Bienali’ne paralel olarak düzenlenen çevrimiçi çocuk atölyeleri 20 Ekim’de başlıyor

Çevrimiçi çocuk atölyeleri başlıyor
+ -
Reklam

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, 15 Ekim–15 Kasım 2020 tarihleri arasında İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenecek olan "Empatiye Dönüş: Birden fazlası için tasarım" temalı 5. İstanbul Tasarım Bienali sergilerine ev sahipliği yapacak. Bienalin çocuk atölyeleri ise Pera Müzesi Öğrenme Programları ve İKSV Alt Kat iş birliğinde hazırlandı.
Kağıttan bal peteği tasarımı, kolajla üretilen çocuk parkı yerleştirmeleri, bitki ve meyve-sebze çizimleri, sulu boya ile soyut desen çalışmaları gibi, doğaya ve insan yaşamına odaklanan atölyelerin yer aldığı program, 20 Ekim-14 Kasım 2020 tarihleri arasında Zoom Meeting uygulaması üzerinden gerçekleştirilecek. Rehber eşliğinde düzenlenen çevrimiçi sergi turuna katılan çocuklar; canlılar ve yaşam, yemek kültürü, ekoloji, iklim değişikliği gibi konular çerçevesinde eserleri incelerken, 'empati' kavramını da daha yakından tanımış olacaklar. Çevrimiçi sergi turu ve sohbet seansının ardından ise, üzerinde tartıştıkları kavramlardan yola çıkarak tasarımlarını üretecekler.

Farklı tasarım deneyimleri

Bal Peteği Tasarımı adlı atölyede besin döngüsünü arılar ve bal üzerinden keşfe çıkan 7-9 yaş grubu çocuklar, sergide yer alan Çimlendirici eserinden ilhamla kâğıt, boya kalemleri, makas ve yapıştırıcı kullanarak kendi mini peteklerini üretecekler.
10-12 yaş grubuna yönelik Hayalimdeki Park atölyesinde bu keyifli oyun alanı üzerine sohbet eden çocuklar, sonrasında hayalini kurdukları parkı farklı tasarımlara dönüştürecek. Bienalin Yeni Yurttaşlık Ritüelleri adlı programı kapsamında şehrin çeşitli köşelerine konuşlandırılan yerleştirmelerden yola çıkan atölyede katılımcılar, evlerindeki eski dergi, gazete ve broşürlerden ürettikleri kolajla sıra dışı park tasarımları gerçekleştirecek.
Bu haber 772 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

FOTO GALERİ
YUKARI