Bugun...


Çocuklar, Trafiği Eğlenerek Öğreniyor
Mersin'de İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen proje kapsamında hazırlanan Mobil Trafik Eğitim TIR'ı, 2 gün boyunca öğrencilere trafik eğitimi verecek.

Çocuklar, Trafiği Eğlenerek Öğreniyor
+ -
Reklam

İçişleri ve Milli Eğitim Bakanlıkları arasında imzalanan 'Mobil Trafik Eğitim TIR'ı ile Yürütülecek Eğitim Faaliyetlerine ilişkin Eğitim İşbirliği Protokolü' kapsamında kente gelen eğitim TIR'ı, Cumhuriyet Meydanı'na kuruldu. Öğrenciler TIR içerisinde uzman trafik eğitmeninden  trafiğin işleyişi, dikkat edilmesi gereken kurallar hakkında eğitim aldıktan sonra hazırlanan alanda özel araçlarla trafik deneyimi yaşadı. Renkli görüntülerin ortaya çıktığı eğitimde öğrenciler hem eğlendi hem öğrendi.

Trafik eğitim çalışmaları hakkında bilgi veren İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürü Oktay Yaltı şunları söyledi:

"2019 yılı içerisinde yaya önceliği projemiz başladı. Valimiz ve il protokolü ile birlikte bunu hayata geçirdik. Yine 2019 yılı içerisinde Kırmızı Düdük gibi değişik projelerle öğrencilere yönelik hediyeler de verdiğimiz projeler hayata geçirdik. Bunların hepsi trafikte çocukların bilinçlendirilmesi adına yapıldı. Yine 2019 içerisinde Toroslar ve Akdeniz ilçelerimizde iki okul bahçesinde trafik parkı düzenlendi ve eğitimler verildi. 2019 yılı içerisinde bu yaptığımız eğitimlerden sonra 2018 yılı istatistiklerini değerlendirdiğimizde maddi hasarlı trafik kazalarında yüzde 5, yaralanmaları trafik kazalarında yüzde ve ölümlü trafik kazalarında yüzde 32 oranında düşüş sağlayarak başarı elde ettik. Biz bu eğitimlerimizi devam ettirdiğimiz sürece bu istatistiki verilerin daha da aşağılara düşeceğini tahmin ediyoruz. İki gün boyunca çocuklara TIR’larda kırmızı ışıkta ve yaya geçitlerinden nasıl geçilmesi konularında eğitimler vereceğiz. Işıklarda ailelerine yönelik anne babalarının yaptığı hataları düzeltme adına çocukları bilinçlendireceğiz."
Kaynak: DHA

Bu haber 24 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

FOTO GALERİ
YUKARI