Bugun...


Çocukları İçin Etüt Merkezi Kurdular
Nevşehir'de dokuz apartmandan oluşan sitenin sakinleri, çocukları kötü alışkanlıklardan korumak ve boş vakitlerini değerlendirmelerini sağlamak amacıyla gönüllü annelerin desteğiyle etüt merkezi oluşturdu.

Çocukları İçin Etüt Merkezi Kurdular
+ -
Reklam

‘Bir çocuk değişir, dünya değişir’ sloganıyla yola çıkan site sakinleri, binadaki boş bir dairede kütüphane ve etüt salonu oluşturdu. Okuldan çıkan çocuklar, gönüllü anneler ve site yöneticisi Ahmet Turgut nezaretinde bu salonda ders çalışıp, kitap okuyor. Yaklaşık 30 çocuğun faydalandığı uygulama, salondaki etkinliklerin ardından hava kararıncaya kadar binaların yanındaki boş alanda oyun saatiyle devam ediyor.

Site yöneticisi Turgut, ailelerin talebiyle, sitede ikamet eden tüm çocukların birlikte vakit geçirmelerini, ev ortamında bilgisayar odaklı yaşamın dışına çıkıp sosyalleşmelerini sağlamak amacıyla böyle bir uygulama başlattıklarını söyledi. Salonda çocuklara kitap okuma, ödev yapma ve film izleme saatleri düzenlediklerini anlatan Turgut, zaman zaman da polis ve rehber öğretmenler davet ederek madde bağımlılığı ve boş vakitleri değerlendirme konusunda seminer organize ettiklerini anlattı.

Kendi imkânlarıyla aldıkları projeksiyon cihazıyla eğitici filmleri öğrencilerle birlikte izlediklerini belirten Turgut, şöyle konuştu:
"Çocuklar ve aileleri boş vakitlerini geçirebilecekleri bir yer talebinde bulundu. Biz de blok sözcüleriyle toplantı yapıp fikir birliğine vardık ve bu salonu oluşturduk. Kitaplığı kendi imkânlarımızla yaptık. Çocuklar okuldan çıktıktan sonra buraya geliyor. Burada, gönüllü koruyucu annelerimiz nezaretinde hem ders çalışıyor hem kitap okuyorlar. Okudukları kitapları anlattırıyoruz. Çocukların boş zamanlarını değerlendirmeleri amacıyla çabalıyoruz. Çocuklara yönelik, bir saat kitap okuma yarım saat sinevizyon gösterisi oluyor sonra hava kararıncaya kadar dışarıda futbol oynuyorlar."

Uygulama kapsamında gönüllü olarak koruyucu annelik yapan site sakinlerinden Serap Hanyeli ise çocuğunun daha önce okuldan gelip oyun için dışarı çıktığında kontrolünün mümkün olmadığını ancak bu projeyle vaktini nasıl değerlendirdiğini bizzat gözlemleyebildiğini söyledi. Hanyeli, "Çocuklarımız dışarıda başıboş oynuyorlardı, ilgisizlerdi. Bu konuda boşluk hissettik. Geçen yıl projemizi 'bir çocuk değişir dünya değişir' sloganıyla başlattık. Çocuklarımız bizim geleceğimiz, onlara yatırım yapıyoruz. Sitemiz içindeki tüm çocuklar buradan faydalanabiliyor. Bu projenin gelişmesini isteriz. Çünkü bütün çocuklar bizim geleceğimiz" dedi.

Site sakinlerinden Esma Kaya da komşularıyla el ele ortaya koydukları çalışma sayesinde, sitedeki tüm çocukların ortak bir alanda vakit geçirmeye başladıklarını, daha önce çocuklar arasında görülen kavga ve tartışmaların, yerini dostluğa bıraktığını söyledi.

Salonda çeşitli etkinliklere katılan öğrencilerden Mert Ali Çalışkan, her gün okulçıkışında buraya geldiğini, arkadaşlarıyla birlikte vakit geçirip kitap okuduğunu belirtti. Çalışkan, "Buradaki çalışmada özgüvenimiz gelişiyor, kitap okumamız hızlanıyor. Çok güzel oldu, emek verenlere teşekkür ediyoruz. Farklı aktivitelere katılıyoruz, kitap okuyup arkadaşlarla birbirimize anlatıyoruz" diye konuştu.

KAYNAK: AA
Bu haber 87 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

FOTO GALERİ
YUKARI