Bugun...


Küçük Kalplerin Büyük Sevgisi
Asiye Hüseyin Akyüz Bilim Orta Okulu Ana Sınıf ve 1. Sınıf öğrencileri, köpek çiftliğini gezdi ve onları doyasıya sevip hatıra fotoğrafı çektirdi. Çocuklar, bu güzel gün sonunda çiftlikten mutlu bir şekilde ayrıldı.

Küçük Kalplerin Büyük Sevgisi
+ -
Reklam

Urla’daki çiftliğinde Anadolu Çoban Köpeği üreten ve yetiştiren Çetin Türkoğlu›nu, Asiye Hüseyin Akyüz Bilim Orta Okulu Ana Sınıf ve 1. Sınıf öğrencileri ziyaret etti. Küçük öğrenciler, okulda öğretmenlerinin anlattıkları köpekleri, çiftlikte görme imkanı buldu. Köpeklerle neşeli vakit geçiren öğrencilere Türkoğlu, köpeklerin özellikleri hakkında bilgi verdi. 

BUNLAR BİZİM MİLLİ BİR SERVETİMİZ

Anadolu çoban köpeklerini milli bir servet olduğunu belirten Çetin Türkoğlu, ‘’Bu köpeklerin asıl görevi, sürü koruma köpeğidir. Aynı zamanda, bir işyerinin güvenliği için yada çiftlik güvenliği için tam bir görev köpeğidir. Bu köpekler hem güçlü hem de sahibine çok sadık köpeklerdir. Ama yabancıya karşı, tehlike gördüğü zaman bir o kadarda sert olabilirler. Türk çoban köpekleri kendi grubunda; kangal, malaklı, akbaş, karadeniz dağ köpeği gibi ırklara ayrılıyorlar. Bizim burada  köpeklerin hepsi Anadolu çoban köpeğidir’’ dedi. Yavru köpekleri meraktan sahiplenilip daha sonra sokağa bırakılmalarına çocuklara hatırlatan Türkoğlu, “Köpekler kısa süreliğine sahiplenmek çok yanlış bir davranış. Çevremizde ne yazık ki hele bu yaz aylarında çok oluyor. Köpek alırken iyi düşünmeli ve aldığımız zaman uzun süreli yanımızda olmalı’’ diye konuştu. 

KÖPEKLERİN ÖMÜRLERİ ORTALAMA 8-10 YIL

Çocukların köpekler ile ilgili meraklarını da gideren Çetin Türkoğlu, ‹›Bizim beslediğimiz köpeklerin ömrü ortalama 8-10 yıldır. Bunlar iri köpekler olduğu için küçük ırklardan az yaşarlar. 3 aylık olana kadar yavru maması ve konserve ile günde 3 öğün ile beslenirler. 3-5 ay arası sabah akşam yemek veriyoruz. 5 aydan sonra günde tek sefer o da akşam yemek veriyoruz. Köpeklerimize tavuk, hindi, kuzu veya dana eti yada kemikleri kaynatıp içerisinde pirinç, bulgur makarna atıp yağ ve tuzunu da koyarak normal yemek yapar gibi köpeklerimize bakıyoruz. Ama siz bir tane köpek aldığınız zaman daha rahat bakabilir, önce mama ile besler, sonra ete geçersiniz. Bu köpekler ortalama 8-10 yavru yapıyorlar›› dedi.

KÖPEKLERLE HATIRA FOTOĞRAFI

Ana sınıf ve 1. sınıf öğrencileri, köpek çiftliğinde 1 saatlik ziyaretlerinde mutlu bir şekilde ayrılırken yavru köpeklerle bol bol fotoğraf çektirdi. Çiftliğin en büyük ve en yaşlı köpeği olan Bozayı isimli köpekle de öğrenciler fotoğraf çektirdi.
Bu haber 93 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

FOTO GALERİ
YUKARI