Bugun...


Minikler Su Bilincine Dikkat Çekti
Doğa Koleji öğrencileri 22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla Malatya Park AVM’de resim sergisi açtı. Su tüketimine ve tasarrufuna dikkat çekmek isteyen minik öğrenciler çeşitli gösteriler yaptı.

Minikler Su Bilincine Dikkat Çekti
+ -
Reklam

Doğa Koleji öğrencileri 22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla su tüketimine dikkat çekmek için Malatya Park AVM’de bir program düzenledi. Düzenlenen programda öğrenciler tarafından birtakım etkinlikler düzenlenirken, resim sergisi açılışı da gerçekleştirildi. Serginin açılışına Malatya Girişim Grubu Başkan Yardımcısı, Mehmet Kavuk, MASKİ Atık Su Arıtma Dairesi Başkanı Aliseydi Yılmaz, Doğa Koleji Genel Müdürü Vahap Güler, öğretmenler, öğrenciler ve öğrenci velileri katıldı. Seri açılışında konuşan Malatya Girişim Grubu Başkan Yardımcısı Mehmet Kavuk şunları dile getirdi: “bu etkinliğe ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Dünya su günü olarak düşünmüşler. Su için, yağmur için hep beraber dua edelim. Kurak bir mevsim yaşıyoruz. Dün Adıyaman’a giderken Çat barajından geçtim suyumuz azalmış adacıklar oluşmuş. Hep beraber dua edelim su için. Hayırlı ve uğurlu olsun. ”

“MALATYA’DA SU MUSLUKTAN İÇİLİR”

Açılışta konuşan Malatya Doğa Koleji Genel Müdürü Vahap Güler ise : “ Bu gün alışılmışın dışında bir program için buradayız. Bu alanda çeşitli programlar yapılıyor ama bu programın farklılığı dünyanın en önemli konusu dediğimiz su temalı bir resim sergisi.  Biz istiyoruz ki insan vvücu-dunun3’te 2’sini, dünyanın 3’te 2’sini oluşturan suyun ne kadar önemli olduğunu insanlar ve canlılar için doğa için ne kadar önemli olduğunu vurgulayalım, suyu hor kullanmayalım, israf etmeyelim. Boşa harcamayalım. Malatya’nın kayısıyla birlikte en önemli zenginliği suyudur.  Malatya’da su musluktan içilir. Bu her şehire nasip olmayacak bir güzelliktir. Ama bunun zaman zaman dezavantajını yaşıyoruz. Malatya’da yanlış uygulanan bir alışkanlığımız var. Bir bardak su içmek için hele biraz akıtıp soğusun da ver dediğimiz sözümüz var. Bir bardak su içmek için bir kova suyu boşa akıtıyoruz. Oysa suyun değil bir kovası bir damlası bile bir candır. Bir damla su için inim inim inleyenler vardır. Düşünün bir kere evlerinizde 3 gün suyun akmadığını bir hayal edecek olursak nelerimiz eksik olacak ve suyun kıymetini asıl o zaman anlayacağız. Son yıllardaki kuraklık hepimizi korkutmakta. Yerel düşen bir damla yağmur adeta altın değerindedir. Her şeyin kıymeti varlığında bilinmelidir ki yokluğu çekilmesin.  Bu etkinlikle, öğrencilerimizi, velilerimizi Malatya halkını su konusunda israftan kaçınmaya suyu doğru kullanmaya yönelik bir bilinçlendirme yapalım istedik. Bu toplantının sonunda her insan bir bardak suyu dikkatli kullansa Türkiye’de 80 milyon bardak su kurtulmuş olacaktır. Malatya için günlük 1 milyon bardak su boşa akıtılmamış olacaktır. Bu da en güzel kazanımdır. “ şeklinde konuştu.
Bu haber 411 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

FOTO GALERİ
YUKARI