Bugun...


Ordulu Minik Dahiler Geleceğin Nobellileri Olacak
Turkcell ‘Zeka Küpü’nün yeni durağı Ordu’nun Kökenli Köyü oldu. Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bütün, “Anadolu’da binlerce ‘Aziz Sancar’ var. Bu projeyle onların elinden tutmayı hedefliyoruz” dedi.

Ordulu Minik Dahiler Geleceğin Nobellileri Olacak
+ -
Reklam

Turkcell’in Türkiye genelinde özel yetenekli öğrencileri keşfetmek için geliştirdiği Zeka Küpü projesinin yeni durağı Ordu oldu. Altınordu İlçesi’ne bağlı Kökenli Köyü Ortaokulu öğrencilerinin kısıtlı imkanlarla hayata geçirdiği teknoloji projeleri için okulda zeka küpü sınıfı kuran Turkcell, gerekli tüm teknolojik altyapıyı öğrencilerin hizmetine sundu. ABD’nin Missouri eyaletinde yapılan First Lego League (FLL) World Festival Turnuvası’nda da Türkiye’yi temsil eden ve Proje Jüri Özel Ödülü’nü kazanan Kökenli Ortaokulu’nun genç dâhileri, bu sınıfta, geleceğin teknolojilerini geliştiriyor.
geleceği şekillendiriyoruz

Zeka Küpü sınıfının açılışında konuşan Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi Hilmi Güler, “Eğitim pahalı bir iş ama cahilliğin maliyeti çok daha yüksek. Benim de içinde yetiştiğim Ordu’nun Kökenli Köyü’nde gerçekleştirdiğimiz bu çalışmayla geleceği şekillendirmeyi amaçlıyoruz. Umudumuz bu köy gibi Türkiye’nin birçok farklı köyünden Nobel ödülü kazanacak yeni bilim insanlarının yetişmesi…Ay tutulur, güneş tutulur ama yıldızlar tutulamaz” ifadelerini kullandı. 

Kayıtsız kalamazdık

“Turkcell olarak bu değerli çabalara kayıtsız kalmamız düşünülemezdi” diyen Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bütün ise, şöyle konuştu:
yapay zeka ve kodlama “Anadolu’da yaşayan binlerce ‘Aziz Sancar’ var. Bugün burada hayata geçirdiğimiz ‘Zeka Küpü’ projesiyle gerekli teknolojik donanımı bu gençlere sağlayarak, onların elinden tutmayı hedefliyoruz. İnanıyoruz ki, bizleri gelecekte temsil edecek bu öğrencilerimizle dünyada yapay zekâ ve kodlama alanlarında üretici konumunda bir ülke olacağız.”

Cami imamının desteğiyle yarıştılar

DÜNYADA 80 farklı ülkede gerçekleştirilen First Lego League (FLL) etkinliğinin Türkiye bacağında düzenlenen Bilim Kahramanları Buluşuyor FLL turnuvasında Ordu Kökenli Ortaokulu Robotik Takımı dikkatleri çekmeyi başarmıştı. ‘Çöpü Vaktinde Besine Dönüştür’ projesine imza atan takım, köylerindeki cami imamının destekleriyle yarışmalara katıldı. Ordulu genç mucitler, artık ‘Zeka Küpü’ projesiyle Turkcell tarafından destekleniyor.

İşte projeler…

Hava Durumu istasyonu

Havadaki sıcaklığı, nemi, basıncı, yağmuru, rüzgarı anlık olarak ölçen, hava sıcaklığının düşmesi veya yağmur yağması durumunda telefon üzerinden uyarı vererek, olası kötü hava koşullarını önceden bildiren bir proje.

Çizgi İzleyen Robot - Mbot: 

Çizgi İzleyen Robot, belirlenen bir pist üzerinde çizgiyi takip eden bir robot projesidir. Öğrenciler Mblock programı aracılığıyla Mbot’ları kodlayarak siyah çizgi üzerinde söz konusu robotu hareket ettirebiliyor. 

Toprak Kalitesi Analiz Küpü: 

Toprağın nemini, hava kalitesini, güneş ışığı şiddetini, havanın sıcaklık ve nemini sensörlerle ölçerek, toprak kalitesini analiz eden ve o anda ekim yapılıp yapılamayacağıyla ilgili bilgi veren bir proje.  

KAYNAK: WWW.AKŞAM.COM.TR / ŞENAY BÜYÜKKÖŞDERE
Bu haber 509 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

FOTO GALERİ
YUKARI