Bugun...


Özel Çocuklar Teteneğini Eğitim İle Keşfediyor
Kendi çocuğu ve çevresindeki özel çocukların ihtiyacını gören Hasan Kalcı, Nevşehir’de kurduğu Küçük Prens Akademi’de özel gereksinimi olan çocuklara ve ailelerine ücretsiz eğitim imkanı sunuyor.

Özel Çocuklar Teteneğini Eğitim İle Keşfediyor
+ -
Reklam

Nevşehir’de down sendromlu bir çocuk sahibi olan Hasan Kalcı’nın özel çocukların hayata tutunabilmelerine olanak sağlamak amacıyla kurduğu Küçük Prens Akademi’de, Türkiye’nin dört bir tarafından gelenlere ücretsiz eğitim imkanı sunuluyor.

Göreme beldesinde yaşayan 2007 yılında down sendromlu dünyaya gelen Kağan adını verdikleri çocuğunun hayata tutunabilmesi için eğitim arayışına giren Hasan Kalcı, yaklaşık 5 yıl önce benzer durumdaki çocukların faydalanabilmesi amacıyla Kapadokya Engelli Yetenekler Derneği’ni (KEYDER) ardından da dernek bünyesinde Küçük Prens Akademi’yi kurdu.

Özel gereksinimi olan çocuklara bilimsel, toplumsal, sanatsal, kültürel alanlarda deneyim kazandırmak ve onların bireysel yetenek ve ilgilerini keşfederek yaratıcılıklarını açığa çıkarmalarını sağlamak amacıyla ücretsiz hizmet sunulan merkez, onlarca çocuğa ev sahipliği yapıyor.

ÜNİVERSİTE İŞBİRLİĞİ

Kalcı, kurumdan bugüne kadar yüzlerce çocuğun faydalandığını belirtti. Her hafta yaklaşık 250 çocuğa ücretsiz hizmet sunduklarını dile getiren Kalcı, “Çocuğunu Keşfet Projesi” ile her hafta farklı bir şehirden anneleri ile birlikte 4 çocuğun da konaklama dahil hiçbir ücret ödemeden akademiden faydalandığını söyledi.

Reklamdan sonra devam ediyor 

Kalcı, “Tüm aileler ‘Bizden sonra bu çocuk ne olacak?’ sorusunu kendisine yöneltiyor. Çocukların meziyetlerini ortaya çıkarmayı amaçlıyoruz” dedi.

Akademideki çocukların etkinliklerinde gönüllü olarak yer alan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümünde görev yapan Dr. Öğretim Üyesi Halime Miray Sümer de Nevşehir ve çevre iller başta olmak üzere ülkenin çeşitli noktalarından gelen çocuklara ve ailelerine eğitim verdiklerini anlattı. Görev yaptığı bölümdeki lisans öğrencilerinin de merkeze gönüllü olarak katkı sunduğunu belirten Sümer, çocukların dil becerilerini, sosyal, duygusal ve benlik algılarını geliştirmeyi, ailelerine de çocuklarıyla nasıl vakit geçireceklerini öğretmeyi amaçladıklarını ifade etti.

Sümer, “Ebeveynlere, bütün çocukların yeterliliğinin olduğunu gösteriyoruz. Çeşitli atölye çalışmaları, bilgisayar, kitap okuma, müzik atölyesi, oyun ve drama atölyelerindeki faaliyetlerle hangi alanda yetenekli olduklarını keşfetmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

RÜYA GİBİ

Otizmli oğlu 11 yaşındaki Ilgaz ile Çorum’dan gelen Emine Çelen de katıldıkları etkinliklerde çocuğunun yeteneklerini keşfetmeye başladıklarını, benzer eğitim alanlarının tüm şehirlerde olması gerektiğini belirtti. Çelen, “O kadar mutluyuz ki, uyanıkken gördüğümüz bir rüyada gibiyiz. Çocuklarımızla daha önce hiç yapmadığımız etkinliklere katılıyoruz. Keşke her şehirde böyle yaşam alanları olsa ve bizler otizm karanlığından aydınlığa çıksak. Bize hep özel annesiniz diyorlar, biz sözde özel anneymişiz. Özel anne olduğumuzu burada hissettik” dedi.
Kaynak: AYDINLIK GAZETESİ

Bu haber 57 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

FOTO GALERİ
YUKARI